Slovní úlohy


1. V lahvičce je 150 mililitrů sirupu. Na jednu lžičku se vejde 2,5 ml sirupu. Kolik dní bude Honza sirup užívat, jestliže denně dostává 3 lžičky??

2. Maminka si nechala ušít nový kostým. Jeden metr látky stál 375 Kč. Na kostým jsou třeba 3 m. Za ušití zaplatila 932 Kč. Stačilo jí na zaplacení 2000 Kč?

3. Na jeden kilogram chleba je potřeba 3/4 kg mouky. Kolik mouky je třeba na výrobu 50 bochníků chleba, váží - li bochník 2 1/4kg?

4. Délka jedné strany obdélníku měří 4 dm, což je o 1 dm a 5 cm více, než délka jeho druhé strany. Určete obvod a obsah tohoto obdélníku.

5.  Největší kapka vody, která padá vzduchem má hmotnost 0,2 g. Kolik takových kapek by muselo napadat, abychom získali 4,5 litru dešťové vody?
   Uvažujeme, že jeden litr vody má 1 kg.

6.  Určete velikost úhlu, který opíše minutová (veliká) ručička hodin od 12.00 do 12. 50h.

7. Obvod obdélníku je 36 cm. Jedna strana je dvakrát delší než druhá strana. Určete obsah obdélníku.

8. Zvěřinovi platí měsíčně za byt 7280 Kč. Kolik platí za rok a kolik za jeden den??

9. Kolik kilometrů ušel voják, který udělal 2569 kroků? Jeden krok je dlouhý 0,75 m.

10. 10 g mincového bronzu obsahuje 9,5g mědi, 0,4g cínu, 0,1 g zinku. Kolik kg kterého kovu obsahuje bronzová ´medaile o hmotnosti 0,085kg?

11. Každý člověk má spotřebovat kromě brambor 7,65 kg zeleniny za měsíc. Kolik kg zeleniny má spotřebovat čtyřčlenná rodina za rok?

12.  Dodávkové auto naložilo 10 beden po 25 kg. 1000 krabic po 200g, 100plechovek po 750g. Jakou hmotnost naložené zboží?

13.  Obří letedlo Ruslan má cestovní rychlost 850 km za hodinu. Jakou dráhu uletí za 1,3 hodiny? Za jakou dobu uletí 2125 km?

14. Za cenu jednoho ananasu koupíme dva pomeranče. Za cenu tří pomerančů koupíme čtyři jablka.

  Za cenu třech jablek koupíme šest banánů. Kolik korun stojí jeden banán, jestliže za ananas zaplatíme 32 Kč?

15. Maminka chce do Jirkova pokoje parkety. Pokoj má délku 6,2 m a šířku 4,7 m. Jeden čtverečný metr parket stojí s položením 1080 Kč.

  Jeden metr lišty, která ukončuje podlahu podél všech stěn mimo dveře , stojí 74,20 Kč.Dveře jsou široké 90 cm. Kolik bude stát nová podlaha do Jirkova pokoje?

16. Maminka byla na nákupu. Právě přišla domů a celý nákup vyndala z tašky. V prodejně koupila 1 kg broskví za 79,80 Kč.

  7 sýrových rohlíků po 5,30 Kč, deset oplatkových řezů po 8,70 Kč, dva tvarohové koláče po 26,80 Kč, 350g salámu v ceně 138,50 Kč za 1 kg

  a 1 chléb za 23,50 Kč. Kolik zaplatila za nákup a kolik jí vrátila prodavačka, jestliže platila tisícikorunou?

17.  Maruška má ve škole ráda dějepis. V knihovně si půjčila knihu, ve které se dočetla následující informace.

   Za císaře pána u nás platily zlaté rakousko - uherské desetikoruny. Hmotnost nové desetikoruny byla přibližně 3,3875 g.

   Desetikoruna obsahovala průměrně 3,04878g zlata, zbytek tvořila měď.

   a) Kolik mědi bylo průměrně v jedné desetikoruně?

   b) V roce 1910 měl 1 gram ryzího zlata cenu 3,28 koruny. Jakou cenu mělo zlato z jedné desetikoruny?

   c) Vypočítej, kolik desetikorun bylo vyrobeno z jednoho kilogramu ryzího zlata.